Ha minden eszköz rendelkezésünkre áll, akkor viszonylag gyorsan össze tudunk rakni egy 12"-es albumot, amibe vezethetünk PL-t, vagy szépen lefűzhetünk tasakokba 30x30-as oldalakat.
Amire szükségünk lesz: méretre vágott szürke lemez, vatelin (kabát bélés anyag-a vékonyabb) , valami szép pamutvászon anyag, nagy méretű D binder (D, és nem kerek!) 2 db szebb fejű csavar, folyékony ragasztó, kétoldalas ragasztószalag, maszkoló szalag, olló, vonalzó, ceruza, crop-a-dile lyukasztó, vagy művészkés, fehér karton papír
És akkor kezdjünk is hozzá!
Az albummérete miatt szükséges legalább 4 mm vastagságú borító, hogy stabil legyen, és elbírja a sok oldal súlyát. Tehát vagy 2 mm-es, vagy 2,5 mm-es szürkelemezből kellene vágatni a méretek alapján 4 nagy, és 2 kisebb részt.
Folyékony ragasztóval ragasszunk össze 2 egyforma elemet, így minden elem dupla kartonból fog összeállni.
Ezáltal lesz egy elő, és egy hátlapunk, és egy gerinc részünk.
Mérjük ki a binder helyét. (A binder magassága nekem kb 6 cm a talapzattól a karika tetejéig, ez volt a könyvkötészetben a legnagyobb D binder,amit kapni lehetett) Figyeljünk arra, hogy ne pont a szélére kerüljön a binder, mert akkor nem tudjuk becsukni rendesen az albumot. Próbálgassuk oda a gerinc részt is, hogy mennyire fekszik rá. Nekem 3,5 cm volt az ideális hely. Mérjünk ki mindent pontosan,és jelöljük be a lyukak helyét,ahová majd a csavar kerül.
Rajzoljuk körbe a lyukat, amennyire a binder lyukasztása engedi.
Így láthatóvá válik pontosan a lyukasztás helye.
Akinek van crop-a-dile lyukasztója, az essen neki, és egy mozdulattal lyukassza ki, akinek nincs, az kicsit szenvedősebben fogja megoldani, de mindenképpen így is sikerrel járhatunk (én is így csináltam) művészkéssel fúrja faragja ki a lyukat :D
Mérjük bele a csavart, nehogy utólag derüljön ki, hogy szűk a lyuk.
A maszkolószalaggal fogjuk összeragasztani az elemeket úgy, hogy a gerinc és az egyik oldallap közé betesszük a másik lapot, mert kb ez a hézag az, ami kelleni fog, hogy szépen be tudjuk csukni az albumot, ne szoruljon. Kicsit hagyjuk hosszabbra a maszkoló szalagot, és hajtsuk vissza a másik oldalon. Majd a másik oldalára is ragasszunk ugyanígy egy csíkot. Ezután jöhet a másik nagy elem felragasztása hasonló módon, csak már ott szemre mérjük ki a köztes távolságot a már elkészült alapján.
És készen is van az alap :)
Kétoldalas ragasztószalaggal ragasszuk be az albumot körbe, figyelve arra, hogy a lyukra ne kerüljön ragasztó. Akinek van szélesebb szalagja, az most azt használja, nekem csak 6 mm-es volt, így dupla csíkot húztam.
Ragasszuk rá a vatelinre.
Vágjuk körbe. Nem lényeges, hogy pontos legyen.
Ezt követően vasaljuk ki szép simára a pamutvászon anyagot, terítsük ki, és tegyük rá az albumot úgy, hogy a vatelines oldal lefelé nézzen. Ragasztószalaggal ragasszuk körbe az albumot, majd ha a minta megkívánja, pozícionáljuk be a textilt, hogy ne utólag derüljön ki, ferdén van az albumon a minta. Vágjuk körbe a textilt, hogy hagyjuk kb 2-3 ujjnyi részt mindenhol ráhagyásnak, hogy kényelmesen vissza tudjuk hajtani.
Szedjük le a ragasztócsíkok felső rétegét, majd a sarkokat vágjuk le.
Hajtsuk vissza a sarkokra a textilt a kép alapján.
Ha mind a négy sarok vissza van hajtva, akkor a szembe oldalakat hajtsuk rá a ragasztószalagra, figyelve a mintára!!!
Ezután a másik két oldalt is hajtsuk be.
Mivel a sarkoknál az előző textil rétegre hajtjuk rá a másikat, így egy kis darab ragasztószalagot tegyünk oda is.
Ha a lyukra rálóg a textil, akkor vágjunk le belőle.
Maga az album borítás el is készült, ha becsukjuk az albumot, már gyönyörködhetünk is benne :D
Sarok rész kinézete közelről.
A hátsó résznél tapogassuk ki a lyukat, és egy művészkéssel lyukasszuk át a textil-vatelin réteget.
Szükségünk lesz a megadott méretekben fehér kartonra. A kisebbik karton kerül középre, azt bígeljük be az album hajtásánál. (kb 3-3 cm-rel a szélétől)
Sűrűn ragasztószalagozzuk be a középső részt a két bígelés között. Csak ez lesz beragasztva, a két oldalsó elem mozgó rész marad.
Ragasszuk fel az album gerincére, majd igazítsuk meg egy csontkés segítségével a hajtásvonalat. Ha tudjuk, akkor minél mélyebben bordázzuk be, de óvatosan, nehogy szakadjon a papír.
A két nagyobb papírt ragasztó szalagozzuk körbe a széleken, és középen is. A középre eső résznél ne közvetlenül az oldal szélére tegyük a ragasztócsíkot, mert az alá fog becsúszni a gerinc résznél lévő kis papírfül, amit nem ragasztottunk le. Tehát figyeljünk, hogy a ragasztás ne akadályozza a fülecske teljes mozgását. (csukjuk be az albumot, majd nyissuk ki, és látjuk a mozgásteret)
Ezt én amiatt készítettem így el, mert amikor egybe ragasztottam az egész hátlapot, nekem összezárásnál gyűrődött a belső borítás :( Valahogy nem sikerült soha rendesen megbígelni annyira, hogy tökéletesen működjön a nyitás-csukás.
Ragasszuk fel az elő és hátlapot úgy, hogy a középső gerinc részre ragasztott papír alulra kerüljön.
Ha ezzel végeztünk, akkor a belső borítással el is készültünk, és jöhet a binder beszerelése.
Hátulról nyomjuk be a csavarokat kicsit, így láthatjuk hova kell a lyuk kerüljön. A belső oldal felől nyomjuk át elsőnek a csavart, hogy a papír lyukadása befelé kerüljön, így szebb lesz. De persze jöhet a crop-a-dile lyukasztó itt, akinek van.
Ha megvan a lyuk, akkor hátulról dugjuk át mindkét csavart, és tegyük rá a bindert, majd az anya részt csavarozzuk rá.
Ezzel készen is van a binder rögzítése. Mivel ez az utolsó lépés, így készen is van egy szuper egyedi kis album :)
Jöhetnek az átlyukasztott tasakok. (mert sajnos az eredeti tasak lyukasztások máshol vannak)
És lehet is alkotni, emlékekkel megtölteni.
Majd csodálni és simogatni. :)
Ugye, hogy szép lett? :)
Ha elkészítitek, mindenképpen mutassátok meg, nagyon kíváncsi vagyok ki milyen borítást választ.Illetve ha kérdésetek van, csak nyugodtan kérdezzetek, szívesen segítek.
Anyag beszerzési helyek:
Panton szürkelemez (vágatás is helyben) De minden városban, ahol van könyvkötészet, vagy nyomda, lehet érdeklődni.
Újpesti könyvkötészet:
- albumsarkok (nagy,és kicsi kb 30 ft/db áron arany és ezüst színben kapható)
- binderek nagy választékban (a nagy kapcsos binder 200 ft körül, két kapcsosok 100 ft alatt vannak)
- csak sötétebb színű diploma kötő könyvkötőbőrök vannak a weboldallal ellentétben
Méterárú boltok: vetex anyag (kabátbélés anyag, a vékonyabb elég) pamutvászon anyagok