A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Gasztro. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Gasztro. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. május 3., szombat

Levendulás keksz

Érdemes kipróbálni ezt a kekszet, nagyon egyszerű, gyors, és nem pepecselős egyáltalán.

Hozzávalók:
3 dkg porcukor
5 dkg kristálycukor
22,5 dkg olvasztott vaj (nem margarin)
1 tk. aprított levendulavirág
1 késhegynyi vaníliakivonat
30 dkg liszt
1/4 tk. sütőpor

A fentieket összegyúrva egy lágy tésztát kapunk, amiből apró diónyi gombócokat formázunk, majd enyhén kilapítjuk. (nem igazán változtat a formáján sütés közben, csak kicsit megnő). Sütőpapírral bélelt tepsibe kell rakosgatni, majd 180 fokon, középső sínen, alsó felső sütéssel (nem légkeveréssel) addig kell sütni, míg az oldala el nem kezd barnulni kicsit.
Nagyon omlós kekszet kapunk.


2013. december 19., csütörtök

Spenótos quiche

A múltkorában barátnőkkel beültünk beszélgetni egy étterembe, és mivel Anna barátnőm teljesen be volt zsongva attól, hogy ha van spenótos quiche, akkor ő biztosan olyat kér, hogy a végén mindenki azt kért.
Az igazat megvallva, fogalmam nem volt, hogy mit fognak elém tenni.
De mindenesetre nagyon ízlett :) Amikor hazafelé autóztam, akkor esett le, hogy a quiche (ejtsd: kis) ugyanaz a quiche, amit én gyerekkoromban állandóan nézegettem anyukám egyik szakácskönyvében, csak nem tudtam hogy kell kiejteni a francia szót, és kvik-nek neveztem.
Annyi különbséggel, hogy az a hagyományos füstölt szalonnás verzió volt a szakácskönyvben, ez pedig spenótos.
De iszonyat sok változatban el lehet még készíteni. A lényeg a tészta alap. Utána mehet bele szinte bármi.

Szóval visszatérve a spenótos változathoz: Annyira megtetszett, hogy el kellett készítenem. Kerestem kutattam neten, sok sok verzió volt, végül ez volt a legszimpatikusabb, persze némi változtatást én is ejtettem rajta.

Tésztához:
25 dkg liszt
10 dkg margarin
1 tojássárgája
1 tk. só
3-4 ek. víz

Töltelékhez:
40 dkg mirelit spenót (nekem 30 dkg volt csak)
1 közepes hagyma
3-4 gerezd fokhagyma
1,5 dl tejszín
2 tojás
kb 15 dkg reszelt sajt (én trappistát tettem bele)
kevés olaj
só, bors, szerecsendió

Elkészítés:
A tészta hozzávalóit gyúrjuk össze, majd nyújtsuk ki úgy, hogy a tészta alá, és fölé is lisztezünk.
Ezt követően a piteforma alját liszttel szórjuk be, és tegyük bele a kinyújtott tésztát. A széleit igazítsuk meg, a lelógó részeket vágjuk le, és toldjuk ki vele a szakadt részeket.
180 fokra előmelegített sütőben süssük 7-8 percig. Akinek van sütőbabja, akkor azt most kipróbálhatja. Én anélkül sütöttem, és amikor elkezdett emelkedni a tészta, akkor kiszúrtam fogpiszkálóval. Amikor kivettem, finoman konyharuhával visszanyomkodtam a púpokat. (Vigyázat, a púpok alól kijövő gőz forró!)

Amíg sül a tészta, a hagymát és a fokhagymát apróra vágva megdinszteljük, majd rátesszük a  kiolvasztott spenótot. Ha ereszt levet, akkor a levét elforraljuk. Felverjük a két tojást, majd beleöntjük a tejszínt, a fűszereket, és ráöntjük a spenótra. Kicsit kavargatjuk, majd a reszelt sajtot is beletesszük. Ezzel is kavargatjuk 1-2 percig, majd az egészet ráöntjük a félig kisült tésztára.
Sütőbe toljuk, és addig sütjük, míg a teteje el nem kezd pirulni.
Langyosan, vagy hidegen szeleteljük, és fogyasszuk.

A férjem most jött haza. Idézem a párbeszédünket:
Ő: Fú, ez meg mi?
Én: Spenótos quiche
Ő: hát elég bizar.
Én: pedig finom, Balázs is csak úgy ette.
Ő: Nagyon jó, akkor több marad neki.
Én: De hát minden összetevőt szeretsz, akkor miért nem?
Ő: Mert piteformában édes pitét szoktak készíteni.
Én: Ha tepsiben sütöttem volna akkor megetted volna?
Ő: Akkor igen, az más.

Na hát ennyi :) Nem baj, majd a gyerekkel megesszük akkor :)

2013. december 16., hétfő

Cukrozott, fahéjas mandula

Tegnap bogarásztam a neten, és belebotlottam egy külföldi blogon ebbe a csemegébe. Egyből tudtam, hogy ezt ki fogom próbálni. Mivel minden volt itthon, így az előbb össze is dobtam, és mondhatom, érdemes kipróbálni.
Gyorsan elkészíthető, és még langyosan érdemes a rágcsálását elkezdeni :) Akár gasztroajándéknak is kiváló!

Az eredeti receptet itt találjátok.
Nekem hámozott mandulám volt itthon, de szerintem ez túl sima felületű, így nem tapadt rá annyi cukros fahéj. De ezzel is kiváló! Legközelebb megpróbálom hántolatlannal.
Mérni nem mértem, csak az eredeti recept arányait néztem, és a rendelkezésemre álló mandula adagot.

Hozzávalók:
3 csésze mandula
1 csésze cukor
1/2 ek fahéj
1/4 csésze víz

Egy serpenyőben keverjük össze a cukrot, fahéjat, vizet. Ha a cukor megolvadt, adjuk hozzá a mandulát. Folyamatos kavargatás közben párologtassuk el a folyadékot. Ha már csak nyúlós karamell szerű, akkor vegyük le a tűzről, és folyamatosan addig kavargassuk, míg meg nem szilárdul, és homok szerűvé nem válik. Öntsük át egy tányérba, és ha kicsit kihűlt, fogyaszthatjuk is.

2013. december 15., vasárnap

Csokoládés pöffeteg

Ennek a  sütinek a receptjét még tavaly karácsony előtt elmentettem, hogy egyszer majd kipróbáljam. Na hát húztam halasztottam, és valahogy ki is került a képből. Aztán valamelyik nap valahol megláttam, és eszembe jutott, hogy ki kellene próbálni. Minden volt itthon hozzá, és alkalom is adódott az elkészítésére.
Ma barátnőkkel találkoztunk kis karácsony előtti barkácsolgatás ürügyén, és nem emlékeztem, mit beszéltünk meg, hogy lesz e süticsere közben, vagy sem. Így, hogy ne menjek üres kézzel, gyorsan elkészítettem ezt a sütit. Végül nem volt süticsere, de legalább valami kis apróságot tudtam adni nekik, karácsonyig úgysem találkozunk már.
Érdemes kipróbálni, a külseje enyhén ropogós, a belseje puha, finom, kesernyés az étcsokitól, és a kakaóportól.

15 dkg étcsoki (én Tibi étcsokit szoktam használni általában)
12 dkg liszt
3 dkg holland kakaópor
1 tk. sütőpor
1 csipet só
8 dkg teavaj
15 dkg cukor (én kicsit kevesebbet tettem bele)
1 tojás
2 ek. tej

Forgatáshoz:
kristálycukor és porcukor

A csokit megolvasztjuk, és hagyjuk kicsit kihűlni. Közben alisztet, a sütőporral, a sóval, és a kakaóporral összekeverjük. Egy másik tálban a lágy teavajat és a cukrot robotgéppel kikavarjuk, majd hozzáadjuk a tojást, és a tejet is. Ezt követően a kakaóporos-lisztes keveréket is, majd a csokit is hozzákeverjük.
Hűtőbe tesszük, hogy megdermedjen.
Egy tepsit sütőpapírral béleljünk ki, és erre rakosgassuk a kis golyókat, amit a masszából formázunk, és elsőnek kristálycukorba, majd bő porcukorba forgatunk.
175 fokon, középső sínen, alsó-felső sütéssel, nem légkeverésesen süssük, kb. 12-15 percig. 
A tepsiben hagyjuk kihűlni. Eközben megkeményedik kicsit a külső része.

Candy corn sugar cookies

Mivel második próbálkozásra sikerült elkészíteni a mértékek pontosítását követően, így beírom a  receptet, hátha más is kedvet kap hozzá. A recept Martha Stewart-tól van.
A mértékátváltást is beírom, mert nekem első körben az átváltás pontatlansága miatt nem jött össze. Mililiteres mércéje gondolom van mindenkinek. Abba számítottam át.

Hozzávalók:
4 ek. lágy teavaj (60 ml)
fél csésze cukor (125 ml)
1 nagyobb tojás sárgája
1/4 tk. vanília kivonat (én aromát használtam valamivel többet)
1/4 tk. sütőpor
1/4 tk. só
3/4 csésze liszt (180 ml)
kb 36 db Candy corn cukorka, vagy tejkaramella darabka (ízre hasonlóak kicsit)

A cukrot és a lágy vajat jól kavarjuk össze robotgéppel. Ezt követően mehet hozzá a tojás sárgája, és a többi hozzávaló.
Sütőpapírral bélelt tepsibe tegyünk kiskanálnyi tésztákat, kb 2-3 cm távolságra. 10-12 perc alatt süssünk meg, de ne kezdjenek barnulni. Amikor kivettük a sütőből, még melegében nyomkodjuk bele a cukorkát, ami a hő hatására beleköt.




2013. november 7., csütörtök

Fahéjas csiga

A múltkorában az Ikeában ettem egy fahéjas csigát, és annyira ízlett, hogy azóta többször gondoltam rá, hogy készíteni kellene itthon is. Mára beteg lett Balázs, és itthon kellett maradnom vele. Mivel az éjszakánk virrasztós volt, így 11-kor bevágta a szunyát délelőtt, és délután fél 5-ig aludt. Na ezalatt volt időm bőven a konyhába sertepertélni, így egy fahéjas csiga recept is kipróbálásra került. Mondhatom nagyon finom lett, érdemes kipróbálni, így megosztom Veletek is.

Hozzávalók a tésztához:
60 dkg liszt
2,5 dl tej
2,5 dkg élesztő
10 dkg lágy vaj (én margarint tettem bele, mert most csak ez volt itthon)
10 dkg cukor
1 csipet só
2 tojás

Töltelék:
10 dkg olvasztott vaj
20 dkg cukor
fahéj 

Elkészítés:
Az élesztőt a cukros langyos tejben felfuttatjuk, és minden más hozzávalóval összegyúrjuk. Nekem még pici lisztet kellett adni hozzá. Langyos helyen megkelesztjük, majd alá fölé lisztezve téglalap alakúra kinyújtjuk. (én két részbe vettem a tésztát, hogy könnyebb legyen dolgozni vele) Fél cm-nél ne legyen vastagabb a kinyújtott tészta.
A töltelék alapanyagait összekeverjük, és annyi fahéjat teszünk bele, hogy jó fahéjas legyen. (sajnos én csak szemre mértem a cukrot is és ezt is, és utólag látom, mehetett volna kicsit bővebben bele a töltelék)
Feltekerjük, és kb 1-1,5 cm-es szeleteket vágunk belőle, amit sütőpapírral bélelt tepsibe teszünk. Nekem kb 4 cm-es korongok lettek, először azt hittem, hogy kicsik lesznek, de kb másfélszeresére dagadtak, és úgy már pont jók lettek csemegézés céljából. Megszórjuk szórócukorral, és 180 fokon, közepes sínen, alsó-felső sütési módban (ne légkeverésesen) süssük, amíg szép színe nem lesz.

2013. szeptember 22., vasárnap

Almás pite

Az utolsó sütésem után annyira felbosszantottam magamat (a férjem miatt), hogy megfogadtam nem sütök amíg ő nem kéri, de sajnos eddig bírtam sütés nélkül.
Itt van az ősz, és a sok alma, így muszáj voltam sütni egy almás pitét. Annyira szeretem a vastag almaréteget, a fahéj illatát....
A receptet még egy régi ovisom anyukájától kaptam, aki egy évzáróra hozott ilyen sütit, és nagyon ízlett. Azóta csakis ezt készítem.



10 dkg cukrot, 20 dkg puha margarint, 30 dkg lisztet, pici sót, és egy tojást összegyúrunk, majd a tésztát két részre osztjuk. Az egyik kicsit nagyobb legyen. A nagyobbat kinyújtjuk, és a kivajazott piteformába tesszük úgy, hogy az oldalára is jusson. (nyújtásnál bőven alá fölé lisztezünk)
Baracklekvárral megkenjük, és darált dióval megszórjuk úgy, hogy az alja teljesen be legyen szórva mindenhol.
Erre rátesszük a kihűlt és kinyomkodott almás tölteléket: 2 kg reszelt almát cukorral, fahéjjal, citromlével megpárolunk.
A tészta másik felét is kinyújtjuk, és rátesszük a töltelékre. A széleket összedolgozzuk, és felvert egész tojással megkenjük, fogpiszkálóval megszúrkáljuk, hogy a gőz tudjon távozni.
180 C-on középső sínen sütjük. (nem légkeveréssel)


2013. szeptember 8., vasárnap

Tejszínes-barackos túrótorta krém

Hozzávalók a túrókrémhez:
8 lap zselatin, 2 tojássárgája, 10 dkg cukor, 3 tasak vaníliás cukor, 50 dkg túró 5 fél barackbefőtt, 4 dl tejszín, 2 csomag habfixáló, egy citrom reszelt héja

A zselatint a csomagoláson leírtak szerint vízbe áztatjuk. A tojásokat a cukrokkal habosra keverjük, beletesszük a kinyomkodott zselatin lapokat, és kézi habverővel tűzhely fölött folyamatos kavargatás mellett felmelegítjük. Ha kihűlt kicsit, akkor belekeverjük a hűtőhideg  túrót, és a citrom héját, és robotgéppel simára keverjük. 
A barackot lecsepegtetjük, és apró kockákra vágjuk, a túrós töltelékbe keverjük.
A hűtőhideg tejszínt a habfixálóval kemény habbá verjük, és a túróba keverjük óvatos mozdulatokkal. 
Ezt a keveréket kenjük a tortalapra (piskóta, kevert...ki mit szeretne)
Ezt követően hűtőbe tesszük legalább 1 órára. 
Majd jöhet a kreatívkodás, azaz a díszítés.

Kiszúrók

Ma összeszedtem minden kiszúrómat, és átnézegettem, hogy mik vannak. Hát azt hiszem el vagyok látva elég jól, csak már a megfelelő receptet kell megtalálnom. Vagy egy éve találtam neten a sugar cookies-ra, és annyira megtetszett, hogy én is tökéletesíteni szeretném!!! Mármint a tudásomat, hogy szépeket tudjak készíteni.
A keksznek megvan a már korábban leírt vajas recept, mézeskalácsnak szintén van egy szuper Nagyitól, (ha aktuális lesz, azt is leírom) csak a máz, ami megadná a kekszek szépségét nem jön össze. :(

Egyszer a Tv-ben Nigella főzőműsorát néztem, amiben valami kekszet készített, és megmutatta, hogy mennyi süti kiszúrója (cookie cutters) van. Mondta, hogy ebből sosem elég, nem tud leállni. Ha valami újat meglát, akkor megveszi. Hát kicsit én is ezt érzem most. Na de azért minden újat nem veszek meg én sem, csak folyamatosan gyűlik. Egy éve ebből a készletből csak 15 db volt meg: néhány szokványos karácsonyi, a piros dupla kiszúrók, és a kör alakú szaggatók. A többi azóta vándorolt hozzám. 
Az eddig összegyűjtött készletem :)

De azért őt felülmúlni lehetetlenség :) Több mint 1000 kiszúróval rendelkezik :)))
Egyébként érdemes olvasgatni az oldalát, mert nagyon szépen szemlélteti a technikát, és irtó kreatív a nő.

2013. szeptember 6., péntek

Dekorcukor készítése

Sokszor szemezgettem már a boltban kapható Dr. Oetkeres dekorcukorral, és a cukrászati boltban is láttam már hasonlót, szórócukor, vagy szórókristály néven. Gyönyörű színekben pompáznak. Egy dolog volt, ami visszatartott attól, hogy ne legyen ilyenem is itthon készleten, mégpedig az ára. Mivel 10 dkg kerül majdnem 1000 ft-ba, és ez igazából színezett kristálycukorszerűség.
Na mármost nézegettem a Sugarbelle kekszes weboldalt, és rátaláltam a megoldásra :) Vagyis én csak megtaláltam a megoldást,a mit most megosztok Veletek is .)

Záródós zacsiba öntöttem kristálycukrot (ebből is jobb a durvább szemcsés) és tettem bele pár csepp ételfestéket. (a Wiltont zseléset és a bolti kb 100 ft-osat is kipróbáltam, és erre szerintem a bolti folyékonyabb jobb)

Lezártam a zacsit, és elkezdtem rázogatni. Majd a keletkezett kis festékcsomókat jól elmasszírozgattam.

 Akkor jó, ha eltűnnek a sötét festékpöttyök, és egyszínű lesz az egész. Ha nem elég sötét, akkor utólag még lehet bele színezéket tenni.

Ha elértük a kívánt színt, akkor tegyünk bele egy kevés étkezési keményítőt, hogy az ételfesték nedvességét felvegye. Ismét jól össze kell rázni.

 Végül kiöntjük tálkába, és hagyjuk kiszáradni rendesen. Száradás közben kicsit összekeményedhet, attól függően, hogy milyen folyadéktartalmú festéket használtunk. De ezt könnyedén össze lehet törni.

Üvegben lezárva tároljuk.
Én ezt a három színt próbáltam ki első körben. Hát nem szuper színek? És potom pénzből ki lehet hozni.

2013. augusztus 15., csütörtök

Ajajjj

Már ha ennyi új sütikiszúrót vettem az utóbbi időben, ki kellett próbálnom. Már tegnap készültem sütni, de valahogy nem jutott rá idő. Ma viszont elővettem a régi jól bevált keksz receptemet,  és kisütöttünk a kisfiammal egy adagot. Hihetetlen, de meg sem kóstolta, csak még nyers állapotában csipegette. (nem tudom mi van vele, nem nagyon eszik az utóbbi pár napban semmit. Szinte csak levegőn él)
És mivel nemsokára itt a szülinapja, gondoltam ezzel le is tudom a próbasütést, és próba dekorálást. Hát nem tettem rosszul! Annyit bénáztam, hogy csak na. A fejemben már benne van egy csomó elméleti anyag, de amikor ott ültem az asztalnál a habzsákkal a kezemben, nem jutott eszembe egy csomó dolog.
Szóval ilyen esetben legközelebb konkrétan meg kell tervezni a technikát, a színeket, a keksz formát, a mintát.... És jól utána kell olvasgatni a technikának is, mert hát valahogy nem akart összejönni. :(
A máz nem lett szép fényes, nem terült egyenletesen, és a körvonal is valahogy elvált a kitöltő résztől.
Szóval van mit gyakorolni.
A szülinapra pedig fel kell kötnöm a gatyámat, hogy elkészítsem szépen az Uki kekszeket. (még lehet lesz B betűs keksz és 2-es keksz is)

Egyébként Balázs amikor felkelt délután egyből kiszúrta az Ukis kekszet :) Legalább tetszett neki. Végül lenyalogatta róla a mázat :))

Néhány újdonság :)

Tegnap ellátogattunk az egyik kedvenc boltomba. Kár, hogy nincs több olyan cukrászati kellékes bolt, ahol személyesen is lehetne vásárolni, mert néha hirtelen eszembe jut valami, és akkor elindulok, és megveszem. Na meg ha ott vagyok, akkor meg tudom nézni élőben is a dolgokat. Néha csalódás ér (más a méret, szín...) néha öröm (nagyobb a választék). Vagyis én nem nagyon tudok hasonló boltot.
Ez lett az eredménye:

Ma pedig kekszet fogunk sütni!
Vagyis remélem sor kerül rá :)

2013. augusztus 12., hétfő

Édes kis semmiségeim :)))

Mondjátok, hogy hülye vagyok, de én úgy tudok örülni minden kis kütyünek :)))

Nem voltunk itthon 10 napig, és ez idő alatt is összegyűjtöttem pár dolgot, mint az alábbi képen látható. :)
Régebben neten találtam egy képet, egy rönkből készült tortatálról, amit apukámnak elküldtem, hogy valósítsa meg. És íme, el is készült :DDD Olyan jóóóóó :)))))
Illetve anyukámtól lelejmoltam egy jó kis üveget is :)

Valamint átruccantunk egy hétvégére Munkácsra, és ott a piacon tudtam sokkal olcsóbban venni Wilton ételszínezőt, és étkezési célra használható filctollat. Még akartam egy fekete tollat is, de sajnos nem volt :( Az ételszínezőt meg már sajnálom, hogy nem vettem más színűt is :( Főleg, hogy volt a pici kiszerelésben is. (hozzáteszem kb egész életemben elég lenne, annyira kevés kell belőle) Na de majd legközelebb, ha megyünk, már tudom, hogy ilyenek is vannak ott, és olcsóbban mint itthon :)))) Ja, és magyar feliratos, így valószínűleg innen szerzik be, de nem értem, hogy tudják akkor ennyiért adni, ha még át is kell vinni a határon. Na mindegy, a lényeg, hogy van :)
Persze a férjem kiakadt, hogy mennyi ideig nézelődtem ennél a standnál, és csak ennyit vettem :)

Nyaralás első napján pedig még indulás előtt elugrottam az Ázsiába, és találtam cake pop sütő formát. 1650-ért. Szuper ár volt érte. Illetve 3 kiszúróra is ráakadtam.
Szoktam készíteni cake pop-ot, de eddig csak kézzel gyúrtam a golyókat. Már régóta nézegetem a sütő formát hozzá, de féltem, hogy nagyon száraz a piskóta amit süt. De nem! A szomszéd csaj vett, és sütött benne, és irtó finom volt. Nem is piskóta, amit lehet benne sütni. Neki volt egy receptje is a sütőformában, amit ide is beírok, mert az enyémben nem volt, és hátha valaki még vesz, és neki sem lesz benne recept.

Cake pop:

9 dkg vaj
9  dkg étcsoki
2 tojás
9 dkg barna cukor (de jó a sima is)
5 dkg liszt

A cukrot, a tojásokkal fel kell alaposan verni, majd beleforgatni a lisztet is. A csokit fel kell olvasztani a vajjal, és a tojásos lisztes keverékkel összekeverni. 180 C-on 15 percig kell sütni úgy, hogy a formákat  csak félig szabad megtölteni, hogy legyen hely a dagadásnak. (24 db-ra elég a fenti adag)


2012. március 11., vasárnap

Citromos karikák

Hozzávalók:
15 dkg liszt
1 kk sütőpor
10 dkg finom kukoricaliszt
10 dkg Rama
10 dkg cukor
2 tojássárgája
2 citrom reszelt héja
15 dkg porcukor
2-3 ek citromlé
5 dkg felaprított pisztácia

Keverjük össze a liszteket a sütőporral. Olvasszuk fel a Ramat, keverjük össze a cukorral, a tojássárgájával és a citromhéjjal. Ezt követően adjuk hozzá a lisztes keveréket, és gyúrjunk belőle omlós tésztát. Tegyük hűtőbe 40 percre. Majd lisztezett deszkán nyújtsuk 2 mm vastagságúra. A legegyszerűbb szerintem ha teszünk rá egy celofánt, és úgy nyújtjuk. Kb 7 cm-es karikákat szaggassunk, lyukkal a közepén.
Közepes sínen süssük sütőpapírral bélelt tepsiben, 200 'C-on, világos színűre. Néhány percig pihentessük a tepsiben, majd szedjük sütőrácsra, és hagyjuk kihűlni.
Közben a porcukorhoz keverjünk annyi citromlevet, hogy késsel rá tudjuk kenni a karikákra, de ne csorogjon le róluk. Ha kihűltek a karikák, mindegyiket egyesével kenjük meg a mázzal, és szórjuk meg az apróra darabolt pisztáciával. A tortarácson hagyjuk megszáradni.

Vörös áfonyás-fehércsokidarabos cookies



Volt itthon 2 tábla fehér csokim, és mivel én nem vagyok oda érte, így egy részét belesütöttem sütibe. Így azért már határozottabban fogyaszthatóbb lett számomra :DDD





Hozzávalók:
20 dkg Rama
30 dkg barnacukor (nekem csak olyan 15 dkg volt már csak itthon, a többit sima cukorral pótoltam)
25 dkg liszt
5 dkg aszalt vörös áfonya
5 dkg fehér csoki
2 tojás
15 dkg szeletelt mandula
1 mokkáskanál szódabikarbóna
1 csipet só
Elkészítés:
A fehér csokit késsel felaprítjuk. A Rama-t a cukorral, a tojásokkal kikeverjük. Majd a többi hozzávalót szárazon összekeverjük, és a tojásos részbe forgatjuk.
Sütőpapírral bélelt tepsibe kiskanállal halmokat rakunk, majd kicsit lelapítjuk nedves kézzel. Fontos, hogy jó távol rakjuk egymástól a halmokat, mert nagyon szétterül a süti. (a méretekkel lehet kísérletezni, én először evőkanállal kezdtem, de azok, majdnem tenyérnyi nagyságúra terültek szét, és szinte az egész tepsiben összefolyt. Majd jött a kiskanállal, az már kisebb lett, de végül a képen látható méretet mokkáskanállal mértem ki, de még diónyi nagyságú sem volt a halom. Egyébként a nagy méret is szuper szerintem, mert abból meg egy reggeli kávé, tea mellé elég megenni kettőt, hármat, vagy kinek mennyi a huzatja :DDD Abban pont az a jó, hogy nagy :D Na szóval próbálkozni kell. Nekem most van 3 méret. De a legjobb a nagy, és a kicsi. A közepes annyira nem. Na ezt jó hosszan leírtam :)
180 'C-ra előmelegített sütőben aranybarnára sütjük közepes sínen. A tepsin hagyjuk kihűlni, majd le lehet venni a sütőpapírról. Napokig eláll, ha marad :DDD

2012. február 20., hétfő

Baconba tekert máj

Én nem vagyok oda a májért, sőt, ha lehet inkább elkerülöm. De ez, valami fenomenálisan finom. Így még én is megeszem :D
Nagyon gyorsan elkészül, nem egy bonyolult étel.
Vegyünk egy csomag szeletelt bacont. (azért nézzük meg, hány szelet van benne, mert annyi db máj lesz....ha szükséges, vegyünk két csomaggal....én olyan 15 db-ot készítettem, ezt kétszerre ettük meg)
Tisztítsuk meg a májat. Vágjuk le a szívet róla, és a csimbókos részeket, majd vágjuk ketté. Annyi májat, amennyi baconszalonnánk van, áztassunk be fokhagymás tejbe (4-5 gerezd fokhagymát préseljünk össze, és tejjel keverjük). Számoljunk azzal, hogy vannak olyan májak, amik kicsit szét vannak esve, és nem lehet szépen betekerni. Azokat a szívvel tegyük el a fagyasztóba, jó lesz másra. Én 1 kg májat vettem, és így bőven lehetett válogatni a szép részekből.
Egy órán keresztül áztassuk a májakat a fokhagymás tejben, majd szűrjük le. Fűszerezzük be ételízesítővel (Vegeta, vagy Delikát). Majd egyesével tekerjük be mindegyiket egy szelet bacon szalonnába. Nem baj, ha nem tökéletes a takarás :D Hőálló, fedővel rendelkező tálba (jénai) öntsünk kevés olajat, majd rakosgassuk bele a betekert májat. A tetejére még csepegtessünk pár csepp olajat. Fedjük le, és 180 'C-on középső sínen süssük át. Mikor jónak látjuk, vegyük le a fedőt, és pirítsunk rajta. Fontos, hogy ne szárítsuk ki!!!
Krumplipürével tálaljuk. A szaftja is nagyon finom, nem szabad kiönteni :D

Pikáns fríz keksz

Hozzávalók:
15 dkg Rama
10 dkg cukor
1-1 késhegynyi só és reszelt szerecsendió
1 narancs reszelt héja
2 tojássárgája
25 dkg liszt
fél csésze jégcukor

A vajat keverjük össze a cukorral, sóval, szerecsendióval, narancshéjjal, és 1 tojás sárgájával, majd dolgozzuk bele a lisztet. Az omlós tésztából formáljunk 4 cm-es hengert, és alufóliába burkolva pihentessük hűtőszekrényben 2 órán keresztül.
Melegítsük elő a sütőt 200 'C-ra. Verjük fel a másik tojássárgáját, és kenjük meg vele a hengert, és forgassuk jégcukorba. Majd vágjuk 5 mm-es szeletekre. Sütőpapírral bélelt tepsiben középső sínen süssük 12-15 perc alatt világosbarnára.
Ezután 5 percig hagyjuk állni a tepsiben, majd óvatosan szedegessük ki. Fémdobozban napokig eláll.

Lángos

1 dl tejben felfuttatunk 3 dkg élesztőt, egy csipet cukorral. Majd összegyúrjuk 40 dkg liszttel, 2 nagyobb méretű főtt, és összetört főtt burgonyával, 2 ek. olajjal, egy kiskanál sóval. Jól kidolgozzuk, kelesztjük. Ha megkelt,forrósítsunk fel olajat, és tépjünk egy ökölnyi darab kelttésztát le, alakítsunk ki belőle egy lángos formát (ha lehet ne túl vastagot) és tegyük óvatosan az olajba. Süssük mindkét oldalát pirosra.
Préseljünk le 4-5 gerezd fokhagymát, csorgassunk bele kevés olajat úgy, hogy gyorsan kavargatjuk. Majd sózzuk. Ezzel kenjük meg a lángost, tegyünk rá tejfölt, reszelt sajtot.

Narancsos-csokis muffin


A korábban már leírt muffin recept alapján elkészítjük a muffin alapot, majd ebbe belereszeljük egy nagy narancs héját, és egy fél narancs levét is belecsavarjuk. Csokidarabokat vágunk bele, majd kisütjük a szokásos módon. Nagyon finom lesz :D

2012. február 14., kedd

Csokikosár






Még nyáron vettem ezt a csokikosár öntő formát, de még eddig nem próbáltam ki sosem. Ma eljött ennek is az ideje. Persze nem kaptam a közértben mascarponét, mert tiramisu féleséget szerettem volna bele tenni, de így más került bele.

Íme:
Kiöntöttem  a csokikosarat, majd félig töltöttem csokipudinggal (miután kihűlt a puding, összeturmixoltam, hogy krémszerű legyen, és azt töltöttem bele) Majd hideg tejberizst halmoztam a tetejére. Csokilevéllel díszítettem. (ezt is előre elkészítettem)
Mivel a csokikosár elég tömény édesség, legközelebb valami kevésbé csokis, édes tölteléket kell bele tenni. (pl csak tejberizst, vagy bogyós gyümölcsöt vanília pudingon) Nekem így egy kicsit sok volt a csoki, és csak a kosár felét tudtam megenni, de a férjem, annak ellenére, hogy nem egy nagy édességevő, megette az egészet.